Aktuality

Kraj koupí v Liberci dvojdům. Bude sloužit dětem vyžadujícím okamžitou pomoc

03.04.2025 9:50

Kraj koupí v Liberci dvojdům. Bude sloužit dětem vyžadujícím okamžitou pomoc

Celkem 23,5 milionu korun z Národního plánu obnovy chce Liberecký kraj obdržet na nákup dvojdomu pro děti, které vyžadují okamžitou pomoc. Lhůta pro podání žádosti končí 30. června letošního roku, zkolaudované by měly být oba domy do konce března roku příštího. Rozhodli o tom na úterním jednání krajští zastupitelé.

„Rozhodli jsme se koupit dvojdům pro Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP), který poskytne rodinné zázemí dvěma skupinkám ohrožených dětí. Na nákup dvojdomu za 23,5 milionu korun chceme žádat dotaci z Národního plánu obnovy, ze kterého můžeme získat zhruba dvě třetiny potřebných peněz,“ uvedla radní pro resort sociálních věcí Anna Provazníková. „Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na téhle akci podíleli – od mých obětavých kolegů úředníků na kraji napříč odbory, přes mé politické krajské kolegy až po ty, kteří tomu celému dali kus sebe, tedy Dětskému centru Liberec v čele s paní ředitelkou Jindřiškou Korečkovou, kterou považuji za jednoho z tahounů aktuálních trendů v péči o ohrožené děti a jejich rodiny.“

Dětské centrum Liberec je dřívější kojenecký ústav. Ten však je již od loňského podzimu zrušen a toto zařízení se postupně transformuje na další potřebné služby – již zmíněný ZDVOP, denní stacionář pro děti se zdravotním znevýhodněním, dětskou skupinu pro děti ve věku 1–6 let, sociální rehabilitaci a oční ambulanci. Všechny tyto služby jsou prostupné a vzájemně se doplňují.

Zmíněný ZDVOP Paprsek zajištuje krizovou, krátkodobou pomoc ohroženým dětem ve věku 0–18 let. Jeho hlavním cílem je v co nejkratší době umožnit dětem návrat zpět do biologické rodiny, do náhradní rodinné péče, případně do péče, která bude nejlépe odpovídat jejich potřebám.

ZDVOP byl dlouhé roky v hlavní budově Dětského centra v Liberci, kde se nachází i další zmíněné služby. Postupně se ale jako jedna vůbec z prvních služeb svého druhu v Libereckém kraji začal transformovat do komunitního typu – děti se v malých skupinkách začaly stěhovat do bytů.

„Je to zejména proto, aby se podmínky, v jakých žijí, byť v tomto zařízení jen na krátkou dobu, co nejvíce podobaly domácímu prostředí. Aby se jim v takovém prostředí lépe hojily rány na duši, kterých si tyhle děti nesou nespočet. Už tři skupinky dětí takto žijí v bytech, které máme dlouhodobě pronajaté od statutárního města Liberec, zbývají poslední dvě, pro které jsme hledali společné zázemí, abychom jim mohli zajistit prostředí co nejbezpečnější. Domy jsou rozestavěné a když všechno dobře půjde, příští rok budou i tyto poslední dvě skupinky dětí bydlet ‚doma',“ uzavřela radní Anna Provazníková.

Liberecký kraj zakládá dvě obchodní společnosti pro energetické projekty

Liberecký kraj podporuje alternativní zdroje energie. Myslí na budoucnost, a proto dlouhodobě usiluje o energetickou soběstačnost. Nejen, že osazuje sluneční elektrárny na střechy budov, které vlastní či institucí, které zřizuje, ale nyní i zakládá krajské organizace zaměřené na provozování obnovitelných zdrojů energie a na distribuci takto získávané energie. Členové rady na svém včerejším jednání souhlasili se založením společnosti Energie Ralsko, s.r.o. a Energie LK, s.r.o.

„Fotovoltaiky jsou již bez diskuze součástí naší energetické budoucnosti. Přímá přeměna slunečního záření na elektřinu totiž šetří nemalé finanční prostředky i životní prostředí. Jen samotné náklady na energie pro Liberecký kraj a jeho organizace přesahují 70 milionů korun za rok,“ řekl hejtman Martin Půta.

„Z praxe vyplývá, že založení krajské provozní společnosti je efektivnější než dosud převažující model, kdy energetickou agendu a instalaci obnovitelných zdrojů energie řeší samostatně jednotlivé odbory toho daného úřadu,” uvedl náměstek Jiří Ulvr.

Obě obchodní společnosti by měly být založeny do konce letošního roku. Liberecký kraj do společnosti Energie Ralsko vloží základní kapitál pět milionů korun a do společnosti Energie LK tři miliony korun. Pracovat pro kraj budou na základě příkazní smlouvy, ve které kraj bude zadávat požadované úkoly. Jednatelem obou společností bude Petr Dobrovský, současný jednatel  ARR - Agentura regionálního rozvoje, spol. s r.o.

„Od prvního ledna příštího roku bude společnost Energie Ralsko zajišťovat přípravu výstavby a samotnou výstavbu fotovoltaiky v Ralsku na bývalém letišti Hradčany. Ve spolupráci s technickým poradcem vytvoří zadání vypracování ekonomické studie proveditelnosti. Z této studie a z již konaných předběžných tržních konzultací také vzejde model financování, forma investice fotovoltaické elektrárny včetně doprovodné infrastruktury,” vysvětlil hejtman. „Druhá společnost – Energie LK bude zajišťovat instalaci měření a monitoring spotřeby, poskytovat energetický management kraji na jednotlivých budovách, provozovat a rozšiřovat síť dobíjecích stanic, zajišťovat centralizované nákupy energií pro kraj a podobně.”

V současné době činí roční spotřeba elektrické energie kraje včetně příspěvkových organizací 17 GWH, resp. 29 GWH včetně Krajské nemocnice Liberec a Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. Na střechách krajských budov jsou k letošnímu roku instalována zařízení s výkonem 232,560 kWp. Během příštího roku kraj počítá s další instalací a navýšením výkonu na 790,945 kWp. Do komunitní energetiky plánuje Liberecký kraj vstoupit v roce 2029 až 2030. Fotovoltaická elektrárna Ralsko by mohla dosáhnout výkonu 80–100 MWp, s plánovaným připojením do soustavy 62,5 MWp.

 

Youtube video

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login