Aktuality
Kraj ocenil 90 žáků za výbornou reprezentaci v oblasti vzdělávání
Za výbornou reprezentaci Libereckého kraje v celostátních a mezinárodních soutěžích a za mimořádné aktivity v oblasti vzdělávání v uplynulém školním roce bylo včera v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje oceněno 90 žáků základních a středních škol. Ocenění žákům předávali hejtman Libereckého kraje Martin Půta, náměstek hejtmana Jiří Ulvr a radní Jitka Skalická.
„Stejně jako v roce 2023 mohli na ocenění nominovat žáky zástupci základních a středních škol. Celkem odbor školství zaevidoval nominace na ocenění 90 žáků ze 13 škol. Tyto nominace byly předloženy k posouzení Radě Libereckého kraje a členové rady rozhodli o výběru nominovaných na ocenění,“ uvedla Jitka Skalická, radní pro resort školství a sportu. „Ocenění za úspěšnou reprezentaci poskytuje Liberecký kraj žákům našich škol od roku 2003. Je to určité vyhodnocení školního roku z pohledu úspěšnosti žákyň a žáků v krajských, celostátních a mezinárodních soutěžích. Cílem akce je rovněž zviditelnění našich šikovných mladých, kteří jsou něčím výjimeční a jsou ochotni na sobě pracovat nad rámec výuky a rozvíjet své schopnosti a znalosti. Oceněním jim naznačujeme, že si vážíme jejich kvalit. Budeme rádi, když zúročí svoje schopnosti ve prospěch Libereckého kraje.“
Výzva k nominacím na ocenění obsahovala 4 kategorie – v první kategorii byly posuzovány úspěchy v tradičních vědomostních soutěžích, které jsou součástí projektu Libereckého kraje, ve druhé kategorii úspěchy v celostátních kolech soutěží technicky a přírodovědně zaměřených, jedna kategorie byla zaměřena na úspěchy v mezinárodních soutěžích všech typů (vědomostní, dovednostní, umělecké a sportovní) a v poslední kategorii posuzovala rada kraje nominace žáků za mimořádné úspěchy ve vzdělávání.
„Moc mě těší, že se stále najde tolik mladých lidí, kteří dokáží pracovat se svým nadáním. Znalosti a vědění totiž patří k nejdůležitějším aspektům našeho života a čím více jich máme, tím více nás to osvobozuje. Přestože Liberecký kraj je druhý nejmenší v naší republice, řada zdejších žáků dokáže v republikových i v mezinárodních soutěžích uspět, což je velmi cenné nejen pro ně samotné. Jejich úspěchy jsou především o tvrdé práci a snaze,“ dodal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
„Šikovných i mimořádně talentovaných mladých osobností máme v kraji stále dost, jen někdy nejsou správně vidět. A právě jejich zviditelnění je cílem naší akce. Moc jim za jejich snahu, píli a úspěchy děkuji,“ doplnil náměstek pro resort majetku a investic Jiří Ulvr.
Ocenění žáci obdrželi jako poděkování od Libereckého kraje finanční odměnu a pamětní list. Na finanční ocenění mladých talentovaných osobností poskytl Liberecký kraj celkovou částku 312.500 korun. Mladé chemiky a zdravotníky ještě ocenila obecně prospěšná společnost iQLANDIA, která je dlouholetým partnerem Libereckého kraje v projektech cílených na podporu talentovaných dětí a mládeže. Zvláštní ocenění předával Václav Dostál, ředitel této společnosti.
Ve školním roce 2023/2024 se do okresních a krajských kol těchto soutěží zapojilo v různých věkových kategoriích 2.300 žáků a při započítání Matematického a přírodovědného klokana téměř 16.000 žáků, v celostátním finále reprezentovalo Liberecký kraj 61 žáků.
Liberecký kraj zakládá dvě obchodní společnosti pro energetické projekty
Liberecký kraj podporuje alternativní zdroje energie. Myslí na budoucnost, a proto dlouhodobě usiluje o energetickou soběstačnost. Nejen, že osazuje sluneční elektrárny na střechy budov, které vlastní či institucí, které zřizuje, ale nyní i zakládá krajské organizace zaměřené na provozování obnovitelných zdrojů energie a na distribuci takto získávané energie. Členové rady na svém včerejším jednání souhlasili se založením společnosti Energie Ralsko, s.r.o. a Energie LK, s.r.o.
„Fotovoltaiky jsou již bez diskuze součástí naší energetické budoucnosti. Přímá přeměna slunečního záření na elektřinu totiž šetří nemalé finanční prostředky i životní prostředí. Jen samotné náklady na energie pro Liberecký kraj a jeho organizace přesahují 70 milionů korun za rok,“ řekl hejtman Martin Půta.
„Z praxe vyplývá, že založení krajské provozní společnosti je efektivnější než dosud převažující model, kdy energetickou agendu a instalaci obnovitelných zdrojů energie řeší samostatně jednotlivé odbory toho daného úřadu,” uvedl náměstek Jiří Ulvr.
Obě obchodní společnosti by měly být založeny do konce letošního roku. Liberecký kraj do společnosti Energie Ralsko vloží základní kapitál pět milionů korun a do společnosti Energie LK tři miliony korun. Pracovat pro kraj budou na základě příkazní smlouvy, ve které kraj bude zadávat požadované úkoly. Jednatelem obou společností bude Petr Dobrovský, současný jednatel ARR - Agentura regionálního rozvoje, spol. s r.o.
„Od prvního ledna příštího roku bude společnost Energie Ralsko zajišťovat přípravu výstavby a samotnou výstavbu fotovoltaiky v Ralsku na bývalém letišti Hradčany. Ve spolupráci s technickým poradcem vytvoří zadání vypracování ekonomické studie proveditelnosti. Z této studie a z již konaných předběžných tržních konzultací také vzejde model financování, forma investice fotovoltaické elektrárny včetně doprovodné infrastruktury,” vysvětlil hejtman. „Druhá společnost – Energie LK bude zajišťovat instalaci měření a monitoring spotřeby, poskytovat energetický management kraji na jednotlivých budovách, provozovat a rozšiřovat síť dobíjecích stanic, zajišťovat centralizované nákupy energií pro kraj a podobně.”
V současné době činí roční spotřeba elektrické energie kraje včetně příspěvkových organizací 17 GWH, resp. 29 GWH včetně Krajské nemocnice Liberec a Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. Na střechách krajských budov jsou k letošnímu roku instalována zařízení s výkonem 232,560 kWp. Během příštího roku kraj počítá s další instalací a navýšením výkonu na 790,945 kWp. Do komunitní energetiky plánuje Liberecký kraj vstoupit v roce 2029 až 2030. Fotovoltaická elektrárna Ralsko by mohla dosáhnout výkonu 80–100 MWp, s plánovaným připojením do soustavy 62,5 MWp.