Aktuality

Kraj opět podpoří obnovu venkova. Na silnice, parky i osvětlení vyčlení třicet milionů

10.03.2025 13:04

Lepší silnice a chodníky, upravené aleje a parky, nové veřejné osvětlení či parkoviště. To vše již řadu let do obcí v regionu přináší krajský Program obnovy venkova. Obce a jejich svazky mohou opět žádat o dotace z něj, a to do 11. dubna. Ve schváleném rozpočtu pro rok 2025 je již vyhrazeno 30 milionů korun.

Programové prohlášení krajské koalice pro volební období 2024 až 2028 uvádí, že krajské vládní uskupení bude i dále pomáhat malým obcím a mikroregionům pomocí Programu obnovy venkova v rámci dotačního fondu, který podpoří ročně z rozpočtu Libereckého kraje minimálně třiceti miliony korun.

„Současné vedení kraje toto prohlášení splnilo a po zapojení vyšších daňových příjmů Libereckého kraje dosažených v minulém roce do rozpočtu kraje na tento rok navýšilo částku ve výši 28,4 milionu korun na celkových třicet milionů korun,“ prohlásil náměstek hejtmana pro resort majetku a investic Jiří Ulvr.

Dotace jsou určeny pro venkovské obce v Libereckém kraji tak, jak je definuje Strategie rozvoje Libereckého kraje 20212 až 2027. Podle ní je to 182 obcí, které v součtu představují 25 % obyvatelstva a 69 % rozlohy Libereckého kraje.

„Jednotlivé obce na území Libereckého kraje mohou podat žádost o dotaci na obnovu a údržbu venkovské zástavby a občanské vybavenosti, na komplexní úpravy návsí a náměstí, na obnovu a zřizování veřejné zeleně – parků, alejí a sadů, dále na opravu a výstavbu místních komunikací, chodníků, veřejného osvětlení, mostků, zálivů autobusové dopravy či parkovišť i na péči o válečné hroby,“ doplnil Ulvr.

Výše dotace zůstává stejná jako v minulých letech – obce do tří set obyvatel mohou žádat až o čtyři sta tisíc a obce nad tři stovky obyvatel do tří set tisíc. Účelovou investiční nebo neinvestiční dotaci z krajského dotačního fondu lze využít na akce dokončené v období od 1. ledna letošního do 30. září příštího roku.

O peníze se mohou ucházet též dobrovolné svazky obcí v kraji, a to ve dvou dotačních titulech. Svazky obcí mohou předložit projekty na vzdělávání a poradenství v oblasti rozvoje venkova a obnovy vesnice, anebo požádat o dotaci na integrované projekty venkovských mikroregionů,“ poznamenal Ulvr.

Liberecký kraj zakládá dvě obchodní společnosti pro energetické projekty

Liberecký kraj podporuje alternativní zdroje energie. Myslí na budoucnost, a proto dlouhodobě usiluje o energetickou soběstačnost. Nejen, že osazuje sluneční elektrárny na střechy budov, které vlastní či institucí, které zřizuje, ale nyní i zakládá krajské organizace zaměřené na provozování obnovitelných zdrojů energie a na distribuci takto získávané energie. Členové rady na svém včerejším jednání souhlasili se založením společnosti Energie Ralsko, s.r.o. a Energie LK, s.r.o.

„Fotovoltaiky jsou již bez diskuze součástí naší energetické budoucnosti. Přímá přeměna slunečního záření na elektřinu totiž šetří nemalé finanční prostředky i životní prostředí. Jen samotné náklady na energie pro Liberecký kraj a jeho organizace přesahují 70 milionů korun za rok,“ řekl hejtman Martin Půta.

„Z praxe vyplývá, že založení krajské provozní společnosti je efektivnější než dosud převažující model, kdy energetickou agendu a instalaci obnovitelných zdrojů energie řeší samostatně jednotlivé odbory toho daného úřadu,” uvedl náměstek Jiří Ulvr.

Obě obchodní společnosti by měly být založeny do konce letošního roku. Liberecký kraj do společnosti Energie Ralsko vloží základní kapitál pět milionů korun a do společnosti Energie LK tři miliony korun. Pracovat pro kraj budou na základě příkazní smlouvy, ve které kraj bude zadávat požadované úkoly. Jednatelem obou společností bude Petr Dobrovský, současný jednatel  ARR - Agentura regionálního rozvoje, spol. s r.o.

„Od prvního ledna příštího roku bude společnost Energie Ralsko zajišťovat přípravu výstavby a samotnou výstavbu fotovoltaiky v Ralsku na bývalém letišti Hradčany. Ve spolupráci s technickým poradcem vytvoří zadání vypracování ekonomické studie proveditelnosti. Z této studie a z již konaných předběžných tržních konzultací také vzejde model financování, forma investice fotovoltaické elektrárny včetně doprovodné infrastruktury,” vysvětlil hejtman. „Druhá společnost – Energie LK bude zajišťovat instalaci měření a monitoring spotřeby, poskytovat energetický management kraji na jednotlivých budovách, provozovat a rozšiřovat síť dobíjecích stanic, zajišťovat centralizované nákupy energií pro kraj a podobně.”

V současné době činí roční spotřeba elektrické energie kraje včetně příspěvkových organizací 17 GWH, resp. 29 GWH včetně Krajské nemocnice Liberec a Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. Na střechách krajských budov jsou k letošnímu roku instalována zařízení s výkonem 232,560 kWp. Během příštího roku kraj počítá s další instalací a navýšením výkonu na 790,945 kWp. Do komunitní energetiky plánuje Liberecký kraj vstoupit v roce 2029 až 2030. Fotovoltaická elektrárna Ralsko by mohla dosáhnout výkonu 80–100 MWp, s plánovaným připojením do soustavy 62,5 MWp.

 

Youtube video

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login