Aktuality
Liberecký kraj pokračuje v instalaci fotovoltaických elektráren na budovách škol
Gymnázium v českolipské Žitavské ulici a liberecká Střední odborná škola se dočkají nových fotovoltaik. Rozhodli o tom na svém včerejším jednání krajští radní.
„Nezahálíme a pokračujeme ve výstavbě fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov. Na včerejším jednání krajské rady jsme schvalovali další dva projekty. Nové fotovoltaiky se dočkají na Gymnáziu v České Lípě a na Střední odborné škole v Liberci,“ uvedl Jiří Ulvr, náměstek hejtmana pro resort majetku a investic.
Konkrétní přehled projektů, o kterých rozhodla krajská rada na svém včerejším jednání:
1) Projekce a výstavba střešní fotovoltaické elektrárny – Gymnázium, Česká Lípa, Žitavská 2969, p. o. II
zhotovitel: smart maintenance s.r.o.
cena: 1.203.103 korun včetně DPH
výkon: 30 kWp
„Jedná se o projekt formou Design&Build (vyprojektuj a postav) a o první použití fotovoltaických lepených tzv. flexipanelů v Libereckém kraji, které by po ozkoušení na tomto pilotním projektu bylo možné využít i na jiných budovách v našem regionu, jejichž střechy nyní nesplňují přísné statické podmínky pro zatížení klasickými přitěžovanými FVE panely. Výběr zhotovitele musel být v případě této akce opakován z důvodu zpřesnění podmínek právě ve smluvních podmínkách metody Design&Build. Firma by měla osadit fotovoltaiku na budovu školy nejpozději v září 2025,“ doplnil Jiří Ulvr.
2) Projekce a výstavba střešní fotovoltaické elektrárny – Střední odborná škola, Liberec, Jablonecká 999, příspěvková organizace II
zhotovitel: ST Alternative Energy, s.r.o.
cena: 1.136.205,43 korun včetně DPH
výkon: 49,5 kWp
„Z důvodu náhlého zhoršení stavu střešní krytiny ke konci roku 2024 na budovách, které měly být původně osazeny rozsáhlou fotovoltaikou, bylo nutné zrušit původní výběrově řízení. Následně bylo zahájeno opětovné výběrové řízení na instalaci FVE se sníženým instalovaným výkonem za využití části z celkové plochy střech. Po rekonstrukci střešní krytiny by byl osazen i původně zamýšlený zbytek střechy. Zhotovitel bude mít po dokončení projektové fáze 75 dnů na osazení fotovoltaického systému na budovu školského zařízení včetně zajištění všech zkoušek a revizí. Projekt je též formou Design&Build a FVE by měla pro školu vyrábět elektřinu taktéž nejpozději v září 2025,“ dodal náměstek Ulvr.
Liberecký kraj již před časem dokončil výstavbu fotovoltaické elektrárny o výkonu 93,6 kWp na budově D Krajského úřadu Libereckého kraje. Dalším dokončeným projektem je elektrárna na objektu Gymnázia Dr. A. Randy v Jablonci nad Nisou o výkonu 30,36 kWp. Dále to pak je elektrárna pro Domov důchodců Český Dub, odloučené pracoviště Hrádek nad Nisou, s instalovaným výkonem 91 kWp.
Před vydáním stavebního povolení se nachází akce vybudování fotovoltaiky na Střední průmyslové škole technické v Belgické ulici v Jablonci nad Nisou (61,005 kWp včetně kapacity 92,8 kWh v bateriovém úložišti) a v neposlední řadě to bude fotovoltaika o výkonu 11,04 kWp, která již brzy bude na střeše Muzea Českého ráje v Turnově.
Další fotovoltaické elektrárny budou/byly uváděny do provozu u novostaveb a celkových rekonstrukcí objektů:
- Centrum odborného vzdělávání LK zdravotnicko-sociální SZŠ Turnov, p.o.
- ZZS LK výjezdová základna Hrádek nad Nisou
- Domov Tereza Na Vinici, Semily
- APOSS Vratislavice lokalita I
- Služby sociální péče TEREZA, Benešov u Semil čp. 143
- ZZS LK Jablonec nad Nisou
- ZŠ a MŠ pro tělesně postižené, Liberec, Zeyerova
Liberecký kraj zakládá dvě obchodní společnosti pro energetické projekty
Liberecký kraj podporuje alternativní zdroje energie. Myslí na budoucnost, a proto dlouhodobě usiluje o energetickou soběstačnost. Nejen, že osazuje sluneční elektrárny na střechy budov, které vlastní či institucí, které zřizuje, ale nyní i zakládá krajské organizace zaměřené na provozování obnovitelných zdrojů energie a na distribuci takto získávané energie. Členové rady na svém včerejším jednání souhlasili se založením společnosti Energie Ralsko, s.r.o. a Energie LK, s.r.o.
„Fotovoltaiky jsou již bez diskuze součástí naší energetické budoucnosti. Přímá přeměna slunečního záření na elektřinu totiž šetří nemalé finanční prostředky i životní prostředí. Jen samotné náklady na energie pro Liberecký kraj a jeho organizace přesahují 70 milionů korun za rok,“ řekl hejtman Martin Půta.
„Z praxe vyplývá, že založení krajské provozní společnosti je efektivnější než dosud převažující model, kdy energetickou agendu a instalaci obnovitelných zdrojů energie řeší samostatně jednotlivé odbory toho daného úřadu,” uvedl náměstek Jiří Ulvr.
Obě obchodní společnosti by měly být založeny do konce letošního roku. Liberecký kraj do společnosti Energie Ralsko vloží základní kapitál pět milionů korun a do společnosti Energie LK tři miliony korun. Pracovat pro kraj budou na základě příkazní smlouvy, ve které kraj bude zadávat požadované úkoly. Jednatelem obou společností bude Petr Dobrovský, současný jednatel ARR - Agentura regionálního rozvoje, spol. s r.o.
„Od prvního ledna příštího roku bude společnost Energie Ralsko zajišťovat přípravu výstavby a samotnou výstavbu fotovoltaiky v Ralsku na bývalém letišti Hradčany. Ve spolupráci s technickým poradcem vytvoří zadání vypracování ekonomické studie proveditelnosti. Z této studie a z již konaných předběžných tržních konzultací také vzejde model financování, forma investice fotovoltaické elektrárny včetně doprovodné infrastruktury,” vysvětlil hejtman. „Druhá společnost – Energie LK bude zajišťovat instalaci měření a monitoring spotřeby, poskytovat energetický management kraji na jednotlivých budovách, provozovat a rozšiřovat síť dobíjecích stanic, zajišťovat centralizované nákupy energií pro kraj a podobně.”
V současné době činí roční spotřeba elektrické energie kraje včetně příspěvkových organizací 17 GWH, resp. 29 GWH včetně Krajské nemocnice Liberec a Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. Na střechách krajských budov jsou k letošnímu roku instalována zařízení s výkonem 232,560 kWp. Během příštího roku kraj počítá s další instalací a navýšením výkonu na 790,945 kWp. Do komunitní energetiky plánuje Liberecký kraj vstoupit v roce 2029 až 2030. Fotovoltaická elektrárna Ralsko by mohla dosáhnout výkonu 80–100 MWp, s plánovaným připojením do soustavy 62,5 MWp.