Aktuality

Memorandum o Ještědu otevírá kraji možnost koupě objektu. Doba k jednání s Českými Radiokomunikacemi se prodlouží

11.12.2024 13:31

Liberecký kraj a České Radiokomunikace a.s (CRA) podepsaly 17. června letošního roku Memorandum o porozumění, ve kterém CRA prohlašují, že do konce tohoto roku nemají v záměru jednat o prodeji objektu s žádným jiným zájemcem. Tuto dobu je nyní nutné posunout do konce března příštího roku. Krajští radní proto na svém včerejším jednání odsouhlasili dodatek k původnímu textu memoranda. 

„O budoucnosti Horského hotelu a vysílače Ještěd jednáme s Českými Radiokomunikacemi. Naším cílem je odkoupit tuto kulturní památku při respektování technických podmínek provozu vysílače. Memorandum o porozumění jsme podepsali 17. června letošního roku. České Radiokomunikace nemají v úmyslu jednat o prodeji s jiným případným zájemcem než s námi. Domluvili jsme se, že tuto dobu prodloužíme do 31. března 2025. Potřebuje více času na diskuzi nad znaleckými posudky o vymezení částí, které bude potřebovat k provozu vysílač a které hotel a restaurace. Jsem však rád, že je nyní blíž i samotná projektová příprava pro stavební povolení na obnovu národní kulturní památky. Projekt by také, až bude v budoucnu dokončen, mohl upřesnit částku za modernizaci,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj má nyní na projektovou přípravu pro stavební povolení na obnovu Ještědu dohromady 17 milionů korun. „Již v srpnu letošního roku jsme vyčlenili pro spolek Ještěd 73 dohromady 5 milionů korun z hospodářského výsledku, tedy z prostředků, které jsme nevyčerpali kvůli některým neuskutečněným projektům za rok 2023. Na příští rok máme v rozpočtu dalších 12 milionů korun. Naším cílem je, abychom měli projektovou dokumentaci dokončenou v roce 2026,“ doplnil hejtman Půta.

Od roku 2020 má Liberecký kraj také od Národního památkového ústavu kladné závazné stanovisko k architektonickému návrhu obnovy Horského hotelu a televizního vysílače Ještěd. Koncept je autorským dílem ARN STUDIA z Hradce Králové pod vedením Ing. arch. Jiřího a Michala Krejčíkových. Práce na studii, která stála zhruba 2 miliony korun, započaly v roce 2017. Soutěž vypsal spolek Ještěd 73. Své zástupce v něm mají mimo jiné Liberecký kraj, České Radiokomunikace (CRA) a současný provozovatel hotelu a restaurace společnost Ještěd, s.r.o.

Dobu, po kterou nebudou CRA jednat s jiným případným zájemcem, je nutno prodloužit v rámci dodatku memoranda také proto, že je třeba dořešit technické záležitosti týkající se prostorů pro provoz vysílacích zařízení. 

Horský hotel a televizní vysílač Ještěd slouží veřejnosti od 9. července 1973. Jeho autor architekt Karel Hubáček získal za projekt využívající moderní technologie v roce 1969 mezinárodní Perretovu cenu. Stříbrný hyperboloid s výškou 93 metry a s páteří ze železobetonového jádra v sobě jedinečným způsobem spojuje vysílač, hotel i restauraci s unikátním výhledem do okolí. Objekt je památkově chráněn; od roku 1998 je kulturní památkou a k 1. lednu 2006 je Nařízením vlády č. 422/2005 Sb. ze dne 29. září 2005 prohlášen národní kulturní památkou. V květnu roku 2007 byl podán návrh na zařazení horského hotelu a vysílače na seznam světového dědictví UNESCO.

Liberecký kraj odsouhlasil záměr koupě Horského hotelu a vysílače již v roce 2008, ovšem nikdy k tomu nedošlo. Současný majitel objektu – České Radiokomunikace a.s. vlastněné investiční společností se zkušenostmi v digitální infrastruktuře Cordiant Digital Infrastructure Limited, provádí standardní údržbu a z větších investic například opravu pláště budovy. Kvůli vlastnické struktuře ovšem nemůže požádat o podporu z evropských či jiných finančních zdrojů. Liberecký kraj dlouhodobě o Ještěd usiluje. Nejen z důvodu postupné rekonstrukce, ale také kvůli možnosti zápisu na seznam památek UNESCO.

Liberecký kraj zakládá dvě obchodní společnosti pro energetické projekty

Liberecký kraj podporuje alternativní zdroje energie. Myslí na budoucnost, a proto dlouhodobě usiluje o energetickou soběstačnost. Nejen, že osazuje sluneční elektrárny na střechy budov, které vlastní či institucí, které zřizuje, ale nyní i zakládá krajské organizace zaměřené na provozování obnovitelných zdrojů energie a na distribuci takto získávané energie. Členové rady na svém včerejším jednání souhlasili se založením společnosti Energie Ralsko, s.r.o. a Energie LK, s.r.o.

„Fotovoltaiky jsou již bez diskuze součástí naší energetické budoucnosti. Přímá přeměna slunečního záření na elektřinu totiž šetří nemalé finanční prostředky i životní prostředí. Jen samotné náklady na energie pro Liberecký kraj a jeho organizace přesahují 70 milionů korun za rok,“ řekl hejtman Martin Půta.

„Z praxe vyplývá, že založení krajské provozní společnosti je efektivnější než dosud převažující model, kdy energetickou agendu a instalaci obnovitelných zdrojů energie řeší samostatně jednotlivé odbory toho daného úřadu,” uvedl náměstek Jiří Ulvr.

Obě obchodní společnosti by měly být založeny do konce letošního roku. Liberecký kraj do společnosti Energie Ralsko vloží základní kapitál pět milionů korun a do společnosti Energie LK tři miliony korun. Pracovat pro kraj budou na základě příkazní smlouvy, ve které kraj bude zadávat požadované úkoly. Jednatelem obou společností bude Petr Dobrovský, současný jednatel  ARR - Agentura regionálního rozvoje, spol. s r.o.

„Od prvního ledna příštího roku bude společnost Energie Ralsko zajišťovat přípravu výstavby a samotnou výstavbu fotovoltaiky v Ralsku na bývalém letišti Hradčany. Ve spolupráci s technickým poradcem vytvoří zadání vypracování ekonomické studie proveditelnosti. Z této studie a z již konaných předběžných tržních konzultací také vzejde model financování, forma investice fotovoltaické elektrárny včetně doprovodné infrastruktury,” vysvětlil hejtman. „Druhá společnost – Energie LK bude zajišťovat instalaci měření a monitoring spotřeby, poskytovat energetický management kraji na jednotlivých budovách, provozovat a rozšiřovat síť dobíjecích stanic, zajišťovat centralizované nákupy energií pro kraj a podobně.”

V současné době činí roční spotřeba elektrické energie kraje včetně příspěvkových organizací 17 GWH, resp. 29 GWH včetně Krajské nemocnice Liberec a Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. Na střechách krajských budov jsou k letošnímu roku instalována zařízení s výkonem 232,560 kWp. Během příštího roku kraj počítá s další instalací a navýšením výkonu na 790,945 kWp. Do komunitní energetiky plánuje Liberecký kraj vstoupit v roce 2029 až 2030. Fotovoltaická elektrárna Ralsko by mohla dosáhnout výkonu 80–100 MWp, s plánovaným připojením do soustavy 62,5 MWp.

 

Youtube video

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login