Aktuality

Vesnice roku 2025 začíná. Hlásit se lze do konce dubna, v případě úspěchu získají soutěžící obce víc peněz

19.03.2025 12:34

Úspěšná tradice pokračuje a devětadvacátý ročník soutěže Vesnice roku právě začíná. Obce se mohou v rámci krajských kol soutěže hlásit do 30. dubna do dvou hodin odpoledne, a to výhradně prostřednictvím elektronického formuláře na webových stánkách soutěže.

V loňském roce se v kraji stala nositelkou ocenění opět obec z Liberecka – VšelibiceSoutěž, která trvá v Libereckém kraji již od roku 1995 a byla pouze přerušena dvouletou nucenou přestávku z důvodu pandemie covidu, je mezi obcemi v regionu velmi oblíbená a hlásí se jich pravidelně přibližně shodný počet.  V minulých třech ročnících se v kraji staly nositelkami tohoto titulu obce Poniklá, Bílý Kostel nad Nisou a Všelibice,“ uvedl Jiří Ulvr, náměstek hejtmana pro resort majetku a investic.

Letos doznala změny organizační struktura soutěže. Ta má nyní pouze jednoho vyhlašovatele, kterým je Spolek pro obnovu venkova České republiky. Mezi partnery se nově zařazuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Přebírá tak od ministerstva pro místní rozvoj gesci nad oceněním Bílá stuha, která ponese podnázev „za práci s mládeží a podporu rodiny“. S tímto oceněním bude spojena odměna v podobě dotace od ministerstva práce a sociálních věcí ve výši osm set tisíc korun.

V loňském roce ministerstvo pro místní rozvoj připravilo nové ocenění v podobě Fialové stuhy za inovativní obec, se kterou se pojila odměna formou dotace v třísettisícové hodnotě. Pro letošní rok ministerstvo tuto částka navýšilo na osm set tisíc korun.

Také ministerstvo životního prostředí se rozhodlo u své Zelené stuhy za péči o zeleň a životní prostředí navýšit odměnu z pěti set na osm set tisíc korun. Nově tedy budou všechny stuhy v krajských kolech, kromě Zlaté, spojeny s odměnou ve zmíněné výši. 

Stejně jako v předcházejících ročnících, i letos vítězná obec krajského kola získá kromě prémie od ministerstva pro místní rozvoj ve výši 1.250.000 korun také půlmilionový obnos od Libereckého kraje.

„Soutěže se mohou zúčastnit všechny obce, tedy i města a městyse vesnického charakteru s maximálně sedmi a půl tisíci obyvateli, které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvoduNově v letošním roce oceněné obce obdrží nejen finanční odměny za stuhy od jednotlivých ministerstev, ale i od kraje, a to ve výši padesát tisíc korun,“ zdůraznil radní Ulvr.

Na návštěvu přihlášených obcí mají krajské komise dva měsíce – květen a červen. Celostátní kolo se uskuteční v prvním zářijovém týdnu. Slavnostní vyhlášení výsledků a předávání ocenění celostátního kola se koná 20. září ve Vacově, jenž je nositelem titulu Vesnice roku 2024.

Podmínky a přihlášku zájemci naleznou na webových stránkách http://www.vesniceroku.cz/. Veškeré dotazy zodpoví tajemnice soutěže Terezie Kořínková. Telefon je 36 767 717, e-mailová adresa zní vesniceroku@email.cz.

Liberecký kraj zakládá dvě obchodní společnosti pro energetické projekty

Liberecký kraj podporuje alternativní zdroje energie. Myslí na budoucnost, a proto dlouhodobě usiluje o energetickou soběstačnost. Nejen, že osazuje sluneční elektrárny na střechy budov, které vlastní či institucí, které zřizuje, ale nyní i zakládá krajské organizace zaměřené na provozování obnovitelných zdrojů energie a na distribuci takto získávané energie. Členové rady na svém včerejším jednání souhlasili se založením společnosti Energie Ralsko, s.r.o. a Energie LK, s.r.o.

„Fotovoltaiky jsou již bez diskuze součástí naší energetické budoucnosti. Přímá přeměna slunečního záření na elektřinu totiž šetří nemalé finanční prostředky i životní prostředí. Jen samotné náklady na energie pro Liberecký kraj a jeho organizace přesahují 70 milionů korun za rok,“ řekl hejtman Martin Půta.

„Z praxe vyplývá, že založení krajské provozní společnosti je efektivnější než dosud převažující model, kdy energetickou agendu a instalaci obnovitelných zdrojů energie řeší samostatně jednotlivé odbory toho daného úřadu,” uvedl náměstek Jiří Ulvr.

Obě obchodní společnosti by měly být založeny do konce letošního roku. Liberecký kraj do společnosti Energie Ralsko vloží základní kapitál pět milionů korun a do společnosti Energie LK tři miliony korun. Pracovat pro kraj budou na základě příkazní smlouvy, ve které kraj bude zadávat požadované úkoly. Jednatelem obou společností bude Petr Dobrovský, současný jednatel  ARR - Agentura regionálního rozvoje, spol. s r.o.

„Od prvního ledna příštího roku bude společnost Energie Ralsko zajišťovat přípravu výstavby a samotnou výstavbu fotovoltaiky v Ralsku na bývalém letišti Hradčany. Ve spolupráci s technickým poradcem vytvoří zadání vypracování ekonomické studie proveditelnosti. Z této studie a z již konaných předběžných tržních konzultací také vzejde model financování, forma investice fotovoltaické elektrárny včetně doprovodné infrastruktury,” vysvětlil hejtman. „Druhá společnost – Energie LK bude zajišťovat instalaci měření a monitoring spotřeby, poskytovat energetický management kraji na jednotlivých budovách, provozovat a rozšiřovat síť dobíjecích stanic, zajišťovat centralizované nákupy energií pro kraj a podobně.”

V současné době činí roční spotřeba elektrické energie kraje včetně příspěvkových organizací 17 GWH, resp. 29 GWH včetně Krajské nemocnice Liberec a Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. Na střechách krajských budov jsou k letošnímu roku instalována zařízení s výkonem 232,560 kWp. Během příštího roku kraj počítá s další instalací a navýšením výkonu na 790,945 kWp. Do komunitní energetiky plánuje Liberecký kraj vstoupit v roce 2029 až 2030. Fotovoltaická elektrárna Ralsko by mohla dosáhnout výkonu 80–100 MWp, s plánovaným připojením do soustavy 62,5 MWp.

 

Youtube video

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login